İSG KATİPİSG Katip Onay Sistemi

İSG Katip Nedir?

İsg Katip; İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması ve takip edilmesini sağlamak amacıyla; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş bir yazılım projesidir.

İSG Katip sistemi ile Türkiye’de kayıtlı tüm şirketlerin İSG Hizmeti alıp almadıkları kontrol edilebilir, katip onayı olmayan şirketlere cezai işlem uygulanabilmektedir.

İSG Katip Sistemi Ne İşe Yarar?

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetleriyle ilişkili olan Şirketler, OSGB’ler, İş güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimleri gibi tüm kişi, kurum ve kuruluşlar bu sistemin içerisinde yer almaktadır.

İSG hizmeti için yapılan İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirmeleri, İSG Katip Sistemi içerisinde yapılmaktadır. Aynı zamanda hizmetlerin takibi, sözleşme sürelerinin yeterliliği ve mevzuat değişiklikleri de bu sistemde yer alabilmektedir. Sisteme, e-Devlet üzerinden girilmektedir.

İSG KATİP ONAYIİSG Katip Kullanım Klavuzu

Not-1: Uygulama En iyi; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ tarayıcılarında ve 1280×800 px ve üstü çözünürlükte görüntülenir.

İSG Katip Programına Giriş

Amaç: Programda işlem yapacak kullanıcının e-Devlet kapısı üzerinden “https://www.turkiye.gov.tr/csgb-isg-katip” e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak Kimlik Doğrulama yapması ve İSG-KATİP sistemine yönlendirilmesi.

isg-katip-onay-sistemi-1

Uygulama: Kullanıcı Not-1’de belirtilen tarayıcılardan birini açarak, adres satırına “http://isgkatip.csgb.gov.tr/” adresini yazdığında aşağıdaki İSG-KATİP giriş ve bilgilendirme ekranına yönlendirilir. Tarayıcınızın adres satırında “http://isgkatip.csgb.gov.tr/” yazdığından emin olunuz.

isg-katip-onay-sistemi-2

isg-katip-onay-sistemi-3

Ekrandaki isg-katip-onay-sistemi-4 butonuna basılarak e-Devlet giriş kapısına gidilir. Tarayıcınızın adres satırında “https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir?kurumId=csgb_isgyh” yazdığından ve açılan ekrandaki görüntünün aşağıdaki resimdeki gibi olduğundan emin olunuz.

isg-katip-onay-sistemi-5

isg-katip-onay-sistemi-6

İlgili ekrandaki seçeneklerden biri seçilerek E-Devlet sistemine giriş yapılır, giriş başarılı olduğunda İSG-KATİP sistemindeki giriş ekranına yönlendirme yapılır. Açılan ekrandaki görüntünün aşağıdaki resimdeki gibi olduğundan emin olunuz.

isg-katip-onay-sistemi-7

isg-katip-onay-sistemi-8

İSG-KATİP ekranındaki Giriş butonuna basılarak Kurum Seçimi sayfasına yönlendirme yapılır. Açılan ekrandaki görüntünün aşağıdaki resimdeki gibi olduğundan emin olunuz.

isg-katip-onay-sistemi-9

İSG Katip Onayının Yapılması

Kurum Seçimi ekranında Sisteme kullanıcı olarak atanmış olduğunuz kurumu seçiniz. (1 den fazla kurum ve/veya grup adına yetkilendirildiğinizde buradaki bağlantınızı hangi kurum adına yaptığınız önemlidir. Yetkileriniz Atanmış olacağınız kurum ve grubunuza göre verilecektir.) Kurum seçiminizi yaptıktan sonra Giriş butonuna basarak İSG-KATİP ana ekranına yönlendirme yapılır, giriş yaptığınız kullanıcı grubu ve yetkilerinize göre İSG-KATİP Ana Ekranına ulaşılır.

isg-katip-onay-sistemi-10

Ana Ekranda TC Kimlik No, Adınız Soyadınız gibi temel bilgilerinizi görebilirsiniz, soldaki menü yardımıyla işlemlerinize ulaşabilirsiniz.

isg-katip-onay-sistemi-11

Kurum Altbirim Bilgileri: Sisteme giriş yaparken seçtiğiniz kurumun bilgi raporu.

Kullanıcı Bilgileri: Sistemde kayıtlı bilgileriniz raporu.

Bilgi Güncelleme: Sistemde kayıtlı Kişisel Bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz ekran. İkamet adresiniz hatalı görünüyorsa ya da değiştiyse “Adresinizin yeniden sorgulanmasını istiyorsanız seçiniz” kutucuğunu işaretleyiniz, adres bilgileriniz MERNİS sisteminden sağlanmaktadır.

isg-katip-onay-sistemi-12

Diğer işlemlerinizde destek almak için İSG-KATİP Ana Ekranındaki kullanıcı kılavuzlarını kullanabilirsiniz.